Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Podkładki na stół

W czasie posiłków wiele może się wydarzyć. Czasem wystarczy krótka chwila nieuwagi, aby na obrusie pojawiły się plamy, które nie tylko zaburzają estetykę zastawionego stołu, ale bywają również kłopotliwe do usunięcia. Rozwiązaniem tego problemu mogą być prezentowane w naszej ofercie eleganckie podkładki na stół. Do salonu, do jadalni lub do kuchni – z powodzeniem można zastosować je w każdym pomieszczeniu. W połączeniu z elegancką zastawą będą się one prezentować niezwykle wytwornie i szlachetnie, dzięki czemu nie tylko zapobiegną powstawaniu zabrudzeń, ale również dodadzą całej aranżacji zupełnie nowego, oryginalnego charakteru.

Nowoczesne podkładki na stół - jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

Aby dekoracje naszego stołu mogły właściwie pełnić swoją funkcję, należy zwrócić uwagę na tworzywo, z którego zostały wykonane. Do wyboru mamy kilka różnych opcji. Jednym z najbardziej tradycyjnych i najczęściej spotykanych wariantów są filcowe podkładki na stół. Ich największą zaletą jest takt, że doskonale izolują ciepło, dzięki czemu gorący garnek lub szklanka z kawą nie spowodują uszkodzeń politury mebli. Filc posiada również właściwości chłonące i bardzo dobrze absorbuje wilgoć. Tkaninę tą cechuje również szybki czas schnięcia. W razie potrzeby filcowe podkładki na stół można prać zarówno ręcznie jak i w pralce, wykorzystując delikatny program. Warto również podkreślić walory estetyczne takiego rozwiązania - filc jest łatwy w obróbce, dlatego w sklepach spotkać możemy dekoracje o fantazyjnych, ażurowych kształtach, które staną się ozdobą każdego stołu.

Wartą rozważenia alternatywą będą również podkładki na stół wykonane z syntetycznych materiałów, takich jak poliester lub poliamid. Doskonale sprawdzą się one w każdym zastosowaniu, przy którym istnieje duże ryzyko powstania bałaganu, na przykład w czasie posiłków dzieci. Najważniejszą cechą, która wpływa na ich funkcjonalność, są właściwości plamoodporne. Rozlane na nich napoje czy sosy nie będą wsiąkać w głąb włókien, dzięki czemu nie pozostawią po sobie nieestetycznych przebarwień a plamę łatwiej będzie usunąć. Wystarczy do tego wilgotna ściereczka lub papierowy ręcznik. Przy bardziej uporczywych zabrudzeniach można wspomóc się odrobiną detergentu. Wbrew powszechnej opinii nowoczesne podkładki na stół z tworzyw sztucznych nie muszą prezentować się zwyczajnie i nudno. Na rynku nie brakuje modeli z eleganckimi zdobieniami, takimi jak wzory z cyrkonii, brokatu czy przeszycia błyszczącymi nićmi. Przy tego typu dekoracjach należy zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia.

Odchodząc nieco od tekstylnych form, do swojej dyspozycji mamy również podkładki na stół wykonane z bambusa, trawy morskiej, korka oraz plexi. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością i łatwo można usuwać z nich plamy, nie zawsze jednak będą one prezentować się na tyle elegancko, aby móc korzystać z nich podczas eleganckich przyjęć.

Podkładki na stół do salonu i jadalni – na jaki kształt się zdecydować?

W tej kwestii wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać, przygotowując nakrycia. Okrągłe podkładki na stół doskonale komponują się z kształtem tradycyjnych talerzy, nie pozostawiają jednak zbyt wiele miejsca na odłożenie używanych w trakcie posiłku sztućców. Dekoracje w kształcie prostokąta są zazwyczaj nieco szersze i odpowiadają optymalnej ilości miejsca, którą należy zapewnić zasiadającej do stołu osobie, dlatego mogą one być pomocne w trakcie planowania siedzeń dla gości. Decydując się na podkładki na stół o niestandardowych formach, możemy lepiej dopasować wystrój do charakteru uroczystości - śnieżynki doskonale będą komponować się z wigilijną wieczerzą, a modele przypominające tradycyjne wycinanki pasują do wielkanocnego śniadania.

Nowoczesne podkładki na stół - jak o nie dbać?

Nawet najbardziej efektowne dekoracje mogą z czasem stracić swój urok, jeżeli nie będą odpowiednio czyszczone i pielęgnowane. Przede wszystkim nie należy dopuszczać, aby zabrudzenia pozostawały na ich powierzchni przez dłuższy czas. Wiele pokarmów, takich jak curry lub sok porzeczkowy, posiada bardzo intensywne pigmenty, które po zaschnięciu plamy nie będą możliwe do usunięcia bez silnego detergentu, ten zaś może doprowadzić do odbarwienia podkładki lub osłabienia jej struktury. Ze względu na swoja specyficzną strukturę filcowe podkładki na stół mogą zbierać kurz i okruszki, które wplątywać będą się pomiędzy włókna. Do ich usuwania z powodzeniem wykorzystać można rolkę do odzieży, taką samą, jakiej używa się do usuwania sierści z ubrań.

Nowoczesne podkładki na stół będą przydatnym akcesorium i elegancką dekoracją w każdym domu oraz punkcie gastronomicznym. Dzięki nim na obrusach i serwetach będzie pojawiać się zdecydowanie mniej plam, a politura mebli nie ucierpi w kontakcie z gorącymi i zimnymi potrawami. Za ich pomocą można również bez wysiłku odmienić wygląd stołu. Zarówno tych z Państwa, którzy cenią sobie funkcjonalność, jak i osoby poszukujące dekoracyjnych inspiracji, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.

Czytaj więcej