Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Jak dobrać bieżnik na stół?

Opublikowano : 2020-12-30 20:48:30
Kategorie : For HoReCa , Pan Poradnik , Strefa designu

Bieżniki to często wybierane nakrycie stołu, cenione za funkcjonalność i elegancki wygląd. Ważną zaletą bieżników jest to, że nie zakrywają całego blatu, który zazwyczaj sam stanowi interesującą ozdobę – nowoczesne stoły wykonywane są np. ze szkła, betonu czy egzotycznych odmian drewna. Pod tradycyjnym obrusem ukryte są wszystkie ozdobne detale (takie jak sęki, przetarcia lub elementy w wysokim połysku), dlatego jego popularną alternatywą stały się właśnie bieżniki. Jak wybrać najlepszy i nadać wnętrzu przytulny, a jednocześnie stylowy charakter?

 

Wybierz odpowiedni rozmiar

Bieżniki zwykle mają kształt prostokąta, a ich szerokość raczej nie przekracza 60 cm, długość z kolei w większości modeli wynosi ok. 110 do 300 cm. Trzeba pamiętać, że boki bieżnika nie mogą zbyt mocno wystawać poza krawędzie stołu – 20, maksymalnie 30 cm z jednej i z drugiej strony w zupełności wystarczy. Nakrycie można ułożyć na środku, wzdłuż najdłuższego boku, ale ciekawie prezentują się także różnego rodzaju wariacje, np. użycie dwóch bardzo wąskich bieżników bądź przepasanie stołu wzdłuż krótszych krawędzi.

 

Eksperymentuj z kolorami

Bieżnik znakomicie wygląda solo albo w połączeniu z obrusem. Jeśli obrus jest śnieżnobiały, doskonały efekt można uzyskać dzięki bieżnikowi we wzory lub z przyciągającymi uwagę detalami, takimi jak szeroki pas z cyrkoniami. Natomiast obrus z nadrukami wymaga stonowanej oprawy, najlepiej w postaci gładkiego, jednokolorowego bieżnika, który nieco wyciszy aranżację i sprawi, że wyda się bardziej elegancka.

Z kolei osoby chcące nakryć stół wyłącznie bieżnikiem powinny kierować się podczas wybierania jego koloru głównie wystrojem pomieszczenia. Wszystkie tekstylia dostępne we wnętrzu muszą ze sobą współgrać – bieżnik również musi stanowić zgrany duet z innymi elementami wykonanymi z różnego rodzaju tkanin. Dobrym polem do popisu jest zabawa fakturami materiałów. Grube, welurowe zasłony można uzupełnić o delikatny bieżnik z tkaniny imitującej płótno, a wyjątkowy charakter bogato zdobionych poszewek dekoracyjnych świetnie podkreśli gładkie, minimalistyczne nakrycie stołu.

Podczas kupowania bieżnika należy więc zwrócić uwagę zwłaszcza na dwie podstawowe kwestie: rozmiar stołu oraz styl, w jakim jest utrzymana aranżacja pomieszczenia. Idealnie dobrane nakrycie powinno eksponować atuty wnętrza i jednocześnie stanowić silny akcent dekoracyjny. Bieżniki z powodzeniem spełniają obydwie te funkcje, dlatego coraz śmielej zajmują miejsce klasycznych obrusów.

Podziel się tym artykułem

Dodaj komentarz

 (z http://)